Başkanın Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

2022 yılı, tüm dünya ekonomilerinin, dolayısıyla toplumların, işletmelerin ve bireylerin büyük ölçüde etkilendiği zorlu bir yıl oldu. Dünya genelinde yükselen enflasyon, ham madde ve enerji gibi girdi maliyetlerinde gerçekleşen ciddi artışlar ilaç sektörünü de önemli ölçüde etkiledi. Tüm bu zorlu koşullara rağmen DEVA Holding olarak, IQVIA verilerine göre 2022 yılında kutu bazında %5,0 pazar payı ile 3. sırada, TL bazında ise %2,6 pazar payı ile 6. sırada yer alarak yılı başarıyla tamamladık.

DEVA olarak, 64 yıldır sağlıklı yaşama herkesin erişebilmesi amacıyla çalışıyoruz. Sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etme sorumluluklarımızı da göz önünde bulundurarak portföyümüze her yıl yeni ürünler katıyor ve tedavi alanlarımızı genişletiyoruz. 2022 yılında, faaliyet gösterdiğimiz 14 terapötik alanın tamamında portföyümüze yeni ürünler ekleyerek tıbbın hizmetine sunduk. Küresel standartlara sahip yerli bir ilaç firması olarak, çok sayıda alanda tedavi-etkin maliyetlerle sunduğumuz değer katan eşdeğer ürünlerimizle, başta ülkemiz olmak üzere küresel sağlığa katkı sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Çerkezköy ve Kartepe’de bulunan ve yıllık 578 milyon kutu üretim kapasitesine sahip üç büyük üretim tesisimiz, ulusal ve uluslararası sağlık otoriteleri tarafından gerçekleştirilen birçok denetimi 2022 yılında da başarıyla tamamladı. Avrupa GMP ve US FDA uygunluk onaylarına sahip tesislerimiz ile yüksek standartlarda üretilen ürünlerimizi dünyanın dört bir yanında hastaların hizmetine sunarak etkin tedaviye erişimi herkes için mümkün kılmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda, Türkiye pazarının yanı sıra, uluslararası pazarlardaki varlığımızı da her geçen gün güçlendiriyoruz. 2022 yılı sonu itibariyle uluslararası pazarlarda 69 ülkede 1029 ürün ruhsatına ulaştık. Avrupa’nın birçok ülkesi başta olmak üzere Kuzey ve Güney Amerika’da, Balkanlar’da, Orta Doğu’da ve Yeni Zelanda’da pazara yeni ürünler sunduk.

Sürdürülebilir başarımızın temelinde Ar-Ge’ye verdiğimiz değer önemli rol oynuyor. Geçen yıl ciromuzun yaklaşık %10’unu Ar-Ge’ye ayırdık. Turkishtime tarafından hazırlanan Ar-Ge 250 Araştırması’na göre Türkiye’nin Ar-Ge’ye en fazla harcama yapan ilaç firması seçildik. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ar-Ge ekiplerimiz önemli başarılara imza attı. Ekiplerimizin geliştirdikleri çok değerli projeler ile Altın Havan ve 11. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı ödüllerine layık görüldük. Oldukça donanımlı ve alanında uzman 409 çalışandan oluşan geniş Ar-Ge ekibimiz, güncel teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarımızda ve üretim sahalarımızda toplum sağlığına katkıda bulunmak için özenle çalışmaya devam ediyor.

DEVA olarak sürdürülebilirlik konusunun, yaşadığımız dünyaya karşı hepimizin sahiplenmesi gereken toplumsal ve hatta küresel bir sorumluluk olduğuna inanıyoruz. Üretim, dağıtım ve tedarikçi seçimine kadar tüm süreçlerimizde sürdürülebilirliği belirleyici unsur olarak görüyoruz. Kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmak, çevresel sorunlara dikkat çekmek, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak ve ilaca erişimi olabildiğince herkes için mümkün kılmak gibi hedeflerimizle sürdürülebilirliği tüm boyutları ile odağımızda tutuyor; bu alanlardaki çalışmalarımızı daha da güçlendiriyoruz.

 

Değerli Paydaşlarımız,

Yüksek enflasyonun dünya genelini ve ülkemizi yoğun olarak etkilediği 2022 yılı, tüm olumsuzluklara rağmen DEVA açısından uyguladığımız yerinde ve doğru politikalar sayesinde başarılı bir şekilde tamamlandı. 64 yıllık deneyimimiz, büyük bir tecrübeye sahip yönetim kadromuz, alanında yetkin 2.895 çalışanımız, güçlü ürün portföyümüz ve sahip olduğumuz iş birliği, çeviklik ve esneklik kabiliyetlerimizle değişim hızının yüksek olduğu günümüz dünyasında fark yaratmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de; zorluklara karşı dayanıklılık, sorumluluk üstlenmek, değişime ve gelişime açıklık, güvenilirlik, insan odaklılık ve takım çalışması olarak belirlediğimiz ve odağımıza koyduğumuz kurumsal değerlerimizle, sorumluluğunun bilincinde olan küresel bir ilaç şirketi olarak sürdürülebilir bir dünya yaratmak için özveri ile çalışmaya ve küresel ölçekte çözümler sunmaya devam edeceğiz.

 

En derin sevgi ve saygılarımla,

 

Philipp Haas

Yönetim Kurulu Başkanı & CEO